UNUTKANLIK SEBEBİ HİDROSEFALİ OLABİLİR

UNUTKANLIK SEBEBİ HİDROSEFALİ OLABİLİR
  • Nöroloji

UNUTKANLIK SEBEBİ HİDROSEFALİ OLABİLİR

Uunutkanlık, yürüme bozukluğu ve idrar kaçırma sorunları Alzheimer hastalığı belirtisi olabiliyor.

Ancak neredeyse aynı belirtilerle ortaya çıkan kafa içinde su toplanması yani normal basınçlı hidrosefali, kolayca tedavi edilebiliyor.
Beyin, kafatasının içinde beyin omurilik sıvısıdenilen bir sıvının içinde bulunmaktadır. Günde 500 mililitre üretilen ve vücut tarafından emilen beyin omurilik sıvısı dışarıdan gelen darbelere karşı koruyucu özellik taşımaktadır. Beyin omurilik sıvısı aynı zamanda, beyin omurilik kanalları arasında dolayarak atılması gereken maddelerin temizlenmesi ve sinir sistemi için önemli maddelerin dağılımını sağlamaktadır. Genellikle 55-60 yaşından sonra çeşitli nedenlerle kanalların tıkanması beyin omurilik sıvısının dolaşıma katılmayarak kafatası içinde birikmesine neden olabilmektedir. Yaşın ilerlemesinin haricinde;
  • Kafa travması
  • Daha önceden geçirilen beyin kanaması,
  • Kanalların tıkanmasına neden olan tümör ve kistler
  • Beyin damarlarının tıkanmasına neden olabilen hastalıklar
  • Menenjit normal basınçlı hidrosefali oluşmasına yol açabilmektedir.
Normal basınçlı hidrosefali geliştiği durumlarda genellikle ilk sorun yürümede ortaya çıkmaktadır. Sallanarak, ördek gibi paytak yürüyüş, adımların kısa ve yavaş olması dikkat edilmesi gereken belirtilerin başında gelmektedir.
Alzheimer, demans gibi rahatsızlıklarda yaşanan yakın zamana yönelik hafıza sorunları normal basınçlı hidrosefali geliştiği durumlarda da görülmektedir.
Normal basınçlı hidrosefali hastalarında mesane kontrolünde sorunlar yaşanabilmektedir.
Yürüyüş bozukluğu, unutkanlık ve mesane kontrolü gibi normal basıncı hidrosefali hastalarında görülen belirtiler çok şiddetli olmadığı için, yaşlanmanın doğal süreci sayılarak ihmal edilmektedir.

Yorum Yapın