MEME ESTETİĞİ (MAMOPLASTİ)

MEME ESTETİĞİ (MAMOPLASTİ)
  • Plastik ve Estetik Cerrahisi

MEME ESTETİĞİ (MAMOPLASTİ)

MEME ESTETİĞİ (MAMOPLASTİ)

Kadınlarda ve erkeklerde meme estetiği, güzelliğin en önemli parçalarından biridir. Ancak doğumlar, kilo alıp verme ya da yaşlanma sonucu memelerin şekilleri bozulmaktadır. Bununla birlikte, meme kanseri nedeni ile kadınlar memelerinin tamamını ya da bir kısmını kaybedebilmektedirler. Erkekler de meme büyümesi nedeni ile estetik ve sosyal sorunlar yaşanmaktadır.

Yapısal olarak orantısız memeler kadınlarda ve erkeklerde mutsuzluk oluşturmaktadır.

Estetik ve Plastik Cerrahi bu sorunların tümünün çözümü için seçenekler sunmaktadır. Sarkan göğüslerin kaldırılmasından meme kanseri sonrası meme rekonstrüksiyonu yapılmasına, meme büyütme ve küçültmeye kadar çok geniş bir alanda estetik operasyonlar mevcuttur.

Estetik meme ameliyatları tüm estetik cerrahi girişimleri arasında en ön sıralarda yer almaktadır. Amerikan Estetik ve Plastik Cerrahi Derneğinin (ASAPS) verilerine göre; 2009 yılında 524 bin kadın meme büyütme, küçültme ya da dikleştirme ameliyatı geçirmiştir. Yine aynı yıl 86 bin kadına kanser sonrası meme onarımı işlemi uygulanmıştır. Bu sayılar her geçen yıl artmakta ve kullanılan yöntemler sürekli daha iyiye doğru gelişmektedir. Böylelikle operasyon sonrası iyileşme ve normal hayata geçiş sürecide eski yöntemlere nazaran oldukça kısalmıştır.

Meme estetiğinde cerrahi seçenekler nelerdir?

Meme estetiğinde birçok cerrahi seçenek vardır. Bunların ilk ve en önemlisi güvenebileceğiniz bir plastik cerrahi uzmanıdır. Plastik cerrah size cerrahi seçenekleri açıklayacak, yöntemlerin risklerini ve olası sonuçlarını anlatacaktır. Tedavi süresince isteklerinizi ve endişelerinizi cerrahınızla paylaşabiliyor olmanız son derece önemlidir. Hastanemiz Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi kliniğinde uzman hekimlerimiz kontrolünde meme estetiği ameliyatları gerçekleştirilmektedir.

Meme estetiği nasıl yapılır nasıl yapılır?

Meme estetiği operasyonu, hastane şartlarında, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Meme büyütme operasyonunda içi sıvı silikon dolu protezler kullanılmaktadır. Meme estetiği operasyonu yaklaşık olarak 1-2 saat sürer ve sonrasında hastanede bir gün yatmak yeterlidir.

Meme küçültme operasyonu neden yapılır?

Meme küçültme operasyonu, estetik amaçtan çok, kişilerin konforunu arttırmak için yapılmaktadır. Çoğu kadın büyük göğüsleri nedeniyle fiziksel aktivitelerinde ciddi sıkıntı yaşar. Meme küçültme operasyonu genelde göğüsler gelişimini tamamlamadan gerçekleştirilmez.

Meme operasyonu sonrası neler olur?

Meme estetiği operasyonu sonrasında göğüslere elastik bandaj ve gaz ile pansuman yapılır. Cilt altında sıvı birikmesini önleyen küçük silikon borular 1.ya da 2. gün çıkartılır. Operasyondan sonraki ilk 2 gün ağrılı olabilir ancak ağrı kesiciler sayesinde ağrı en aza indirilir. Bandajlar 2. ya da 3. gün çıkartılır ve cerrahi sutyene birkaç hafta devam edilir. Yeni dikiş materyalleri sayesinde alınması gereken dikiş miktarı azalmıştır. Cerrahi sonrası cilt kurulukları için antibiyotikli kremler kullanılır ancak dikiş hatları kuru tutulmalıdır. İlk altı hafta süren geçici his kaybı görülebilir. Hasta, operasyonun ertesi günü ayağa kalkabilir, ancak 2–3 hafta ağır iş yapmaktan kaçınılmalıdır.

Meme dikleştirme operasyonu nedir?

Hamilelik, emzirme ve yer çekimi gibi sebepler nedeniyle zaman içerisinde göğüslerde sarkma meydana gelebilmektedir. Meme dikleştirme operasyonu, meme küçültme operasyonundan daha küçük bir cerrahi işlemdir. Memede hem sarkıklık hem de hacim kaybı varsa silikon protez ile hacmi artırmak gerekir.

Yorum Yapın