MEME AĞRISI NEDİR?

MEME AĞRISI NEDİR?
  • Genel Cerrahi

MEME AĞRISI NEDİR?

Meme ağrısı nasıl geçer?

MEME AĞRISI NEDİR? MEMEDE AĞRI NASIL GEÇER?

Meme ağrısı, kadınlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen memelerde keskin ve yanma tipi ağrılar, gerginlik ve hassasiyet gibi şikayetlerdir. Bu ağrılar tek bir memede veya her iki memede birden görülebileceği gibi sürekli olarak görülen veya ara sıra ortaya çıkan ağrılar şeklinde de söz konusu olabilir.

Bu tip ağrılar genellikle ayın yalnızca birkaç gününde veya adet kanamasının başlangıcından önceki iki veya üç günlük süreçte yaygın olarak görülür. Bazı bireylerde adet döngüsüne bağlı doğal ağrılar bir haftaya varan süreçlerde etkili olabilse de memedeki ağrı sorununun bir ay boyunca devam etmesi, ağrının adet döngüsüne ilişkin bir ağrı olmadığını gösterir. Bu durumda ağrılara neden olan etken hormonal problemler, memede iyi veya kötü tümörlerin varlığı, yumurtlama bozuklukları gibi pek çok faktör olabilir. Olası ağrı nedenleri arasında kanser gibi çok ciddi durumların da yer alması nedeniyle adet döngüsüne bağlı olduğu düşünülmeyen meme ağrılarında mutlaka bir hekime başvurularak muayeneden geçilmelidir.

Meme ağrısı belirtileri nelerdir?

Meme ağrılarının çok büyük bir kısmı adet döngüsü ile ilişkili olması nedeniyle siklik meme ağrısı olarak adlandırılan ağrılardır. Bu ağrıların belirtileri siklik olmayan meme ağrılarına göre daha farklı ve kendine özgüdür. Adet döngüsünün doğal bir parçası olan siklik meme ağrılarının belirtileri:

Ağrının adet döngüsü ile açıkça ilişki içerisinde olması

Donuk ağrılarla birlikte memede doluluk, gerginlik ve hassasiyet oluşumu

Memelerde büyüme ve şişkinlik

Ağrının her iki göğüste birden görülmesi ve memelerin koltuk altına yakın kısımlarında ağrının yoğunlaşması

Ağrıların adet kanamasının başlangıcından önceki iki haftalık süreç içerisinde başlaması, artması ve kanama ile birlikte ortadan kaybolması

Meme ağrısı nedenleri nelerdir?

Ağrının nedeninin kesin olarak belirlenebilmesi genellikle zordur. Bunun sebebi ağrı oluşumunda rol oynayabilecek çok sayıda faktörün bulunmasıdır. Birincil faktör üreme hormonlarıdır. Özellikle adet döngüsüne ilişkin ağrıların oluşumu östrojen ve progesteron gibi kadın üreme hormonlarının kandaki düzeyleri ile ilişkilidir.

Siklik olmayan ağrıların oluşum nedenleri arasında ise şunlar vardır:

Süt kanalları ve süt bezlerinde ortaya çıkan tıkanıklık, enfeksiyon gibi durumlar

Emzirme veya rahatsız giysilere bağlı olarak memede oluşan yara ve tahrişler

Meme ameliyatları

Kısırlık tedavisine yönelik kullanılan ilaçlar

Oral doğum kontrol hapları ve bazı antidepresanların kullanımı

Menopoz sonrası dönemde kullanılan östrojen ve progesteron hormon tedavileri

Meme kanseri

Memelerin büyük olması (genellikle sırt ve boyun ağrıları ile bir arada görülür)

Bunların haricinde bazı durumlarda göğüs bölgesinde yer alan kasların yoğun şekilde çalıştırılması, zorlayıcı göğüs egzersizleri ve yapılan ters hareketlere bağlı olarak oluşan kas ağrıları da meme ağrısı ile karıştırılabilir. Bu gibi spor aktiviteleri veya alışılmışın dışında hareketler yapmış olan kişiler ağrının birkaç gün içerisinde azalıp azalmadığını takip ederek herhangi bir iyileşme olmaması halinde doktora başvurabilir.

Meme ağrısı teşhisi nasıl konulur?

Meme ağrısı şikayeti birkaç haftadan uzun süredir devam eden, göğsün belirli bir bölgesinde yoğunlaşmış olan, zamanla şiddetlenen veya günlük yaşamı zorlaştıracak boyutlarda olan bireyler, bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayeneden geçmelidir.

Meme ağrısı şikayeti bulunan birçok hastada genellikle ultrason ve mamografi incelemesi yapılır. Bu sayede meme dokusunda herhangi bir sorunun veya kitlenin bulunup bulunmadığı tespit edilebilir. Bir kitlenin tespit edilmesi halinde iğne biyopsisi yardımıyla bundan bir örnek alınarak patoloji laboratuvarlarına gönderilebilir.

Meme ağrısı tedavisi yöntemleri nelerdir?

Birkaç hafta içerisinde iyileşmeyen ve hekime başvuran hastalarda altta yatan sorun tespit edildikten sonra tedavi planı da buna göre şekillendirilir. Memelerin büyüklüğüne bağlı olarak ortaya çıkan ağrılarda buna özel olarak üretilmiş kalıplı ve destekli sütyenlerin kullanımı ağrıların oluşumunu azaltır. Siklik ağrılarda ağrı süresince, siklik olmayan ağrılarda ise tedaviye ek olarak ağrıların önlenebilmesi açısından non-steroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAII) reçetelendirilebilir.

Doğum kontrol hapı veya hormon, antidepresan içerikli ilaçların kullanımına bağlı olarak ağrı geliştiyse hekimle görüşülerek alternatif ilaçlar ve doz ayarlaması konusunda danışılmasında fayda vardır. Aynı durum menopoz sonrasında hormon tedavisi alan kadınlar için de geçerlidir. Meme ağrısı hastada başlıca şikayet nedeni olduğunda meme kanseri yüksek bir ihtimal olmasa da bazı durumlarda ağrı şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvuran hastalarda meme kanseri tespit edilebilmektedir. Bu durumda onkolojik tedavi başlatılarak kemoterapi, radyoterapi veya cerrahi tedavi uygulamalarından gerekli olanları başlatılır. Ek olarak vücudun başka doku ve organlarına yayılmış olabilme ihtimaline karşılık daha detaylı tarama testleri de uygulanır. Özellikle emziren annelerde görülebilen mastit (meme iltihabı) gibi sorunlarda ise hekim tarafından antibiyotik ilaçların kullanımı ve süt kanallarının açılmasına yardımcı fiziksel uygulamalar gibi öneriler verilebilir.

 

Yorum Yapın