LAPAROSKOPİK (KAPALI) FITIK AMELİYATI

LAPAROSKOPİK (KAPALI) FITIK AMELİYATI
  • Genel Cerrahi

LAPAROSKOPİK (KAPALI) FITIK AMELİYATI

Kasık fıtığı, genel cerrahi polikliniğine en sık başvurulan hastalıklardandır. Fıtığın tek tedavisi vardır, o da cerrahi yöntemdir.

Laparoskopik (kapalı) yöntemde hasta genel anestezi ile uyutularak ameliyat yapılır. Laparoskopik (kapalı) yöntemde fıtık bölgesine özel bir kanül kullanılır. Ardından karın duvarının uygun bir yerine 1 cm gibi küçük bir kesiden endoskop denilen ince bir teleskop benzeri alet ile karın içi görüntülenir. Bu şekilde hastaya büyük kesi yapılmamış olur.
Endoskop bağlı olduğu kamera yardımıyla görüntüyü bir monitöre aktarır. Fıtık kesesi içine giren organlar yerlerine yerleştirildikten sonra sentetik bir yama zayıf olan yere tespit edilerek onarım tamamlanır.
Operasyon fıtığın yerine ve büyüklüğüne göre 15 dakika ile 60 dakika arasında tamamlanır. Hasta bir gün sonra taburcu olabilir ve 3-5 günde de rutin işine dönebilir.
Kapalı fıtık tüm hastalara uygulanabilir, ancak özellikle ağır işi olup erken çalışması gerekenlerde, sporcularda, nüks fıtığı olanlarda, fıtığı iki taraflı olanlarda ve kozmetik kaygısı olan hastalarda laparoskopik (kapalı) fıtık cerrahisi daha üstündür. Ameliyat sonrası tekrarlama oranı yok denecek kadar azdır.

Yorum Yapın