HIV Testi

HIV Testi
  • Biyokimya

HIV Testi

HIV için yapılan testler, AIDS hastalığına sebep olan HIV veya bu virüse karşı vücudumuzun verdiği cevabın serumda arandığı testlerdir.

Laboratuarımızda yapılan, HIV antikor testinde, virüse karşı bağışıklık sistemimizin verdiği reaksiyonu gösteren protein aranmaktadır.
HIV infeksiyonunda pencere dönemi;  virüsün bulaşmasından testlerle tespit edilmesine kadar geçen süredir. HIV antikoru için bu süre en az 25 gündür. HIV tanısında ilk kullanılmaya başlanan test HIV antikor testidir. İlk çalışmaya başlandığında ELISA yöntemi ile çalışıldığı için halk arasında ismi ELISA testi olarak kalmıştır. Oysa ELISA bir test çalışma yöntemidir ve birçok hastalığın tanısında kullanılmaktadır. Yıllar içerisinde HIV antikoru tespitinde ELISA testinin benzeri daha otomatize EIA, MEIA, ELFA, ECLIA gibi yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. HIV antikoru daha basit ve güvenilirliği az (hızlı test, kart test gibi) yöntemlerle de tespit edilebilmektedir. Laboratuarımızda, HIV tanısı için ilk aşamada, hızlı kart test, pozitiflik saptanan olgulardaysa otomatize EIA kullanılmaktadır. HIV antikoru, 1. aydan sonra pozitifleşebilmektedir ancak, tanı için en doğru zaman şüpheli temastan sonra 3. ay kabul edilmektedir. Laboratuarimizda, HIV kart test sonucu 2 saat içinde verilmektedir.

Yorum Yapın