FİBROMİYALJİ NEDİR?

FİBROMİYALJİ NEDİR?
  • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
  • 23 Kasım, 2019
  • 0

FİBROMİYALJİ NEDİR?

Fibromiyalji; kronik, nedeni tam olarak bilinmeyen, kas iskelet sisteminde yaygın ağrı ve katılık ile karakterize bir durumdur.

Fibromiyalji; kronik, nedeni tam olarak bilinmeyen, kas iskelet sisteminde yaygın ağrı ve katılık ile karakterize bir durumdur.

Sabah tutukluğu, uyku bozukluğu, tüm vücutta sızı, yorgunluk ve vücudun çeşitli yerlerinde uyuşmalar, en sık görülen belirtilerdir. Fibromiyalji, kadınlarda erkeklerden 9 kat daha fazla görülür. Sıklıkla orta yaşlarda başlar, ama 10-55 yaşları arasında da görülebilir. Yumuşak doku ağrısı bel, boyun, kollar ,bacaklar, eller, ayaklar ve dizler başta olmak üzere tüm vücutta hissedilir.

Belirtiler; fiziksel ve zihinsel yorgunluk, gerilim, aşırı fiziksel aktivite, fiziksel inaktivite , soğuk ve nemli hava ve dinlendirmeyen uyku ile artar. Sıcak duş veya ılık ve kuru hava, programlanmış aktivite, tatil ve dinlendirici uyku, belirtileri hafifletir. Bu belirtiler günden güne değişmekle beraber, her zaman vardır ve„normal? günler nadirdir.

Fibromiyaljili hastalar sağlıklı görünür ama kaygılı ve depresif bir yüz ifadeleri vardır. Çoğu hasta , günlük yaşamını etkileyecek derecede yorgunluk hisseder. Konsantrasyon bozukluğu, ani bellek kaybı ve çaresizlik duygusu bellek yakınmalarındandır.Yumuşak dokularda şişlik, uyuşma hissi olabilir. Uyku bozukluğu sık görülür. Hemen uyuyabilir, ancak gece sık sık uyanır. Sabah kalktığında kendini yorgun hisseder. Uyku dinlendirici değildir. Migren tipi baş ağrısı ve stres sıklıkla eşlik eder. Hastalar ve ailelerinin öykülerinde yüksek oranda migren, irritabl barsak sendromu, dismenore, kronik yorgunluk sendromu, major depresyon ve panik bozukluklar gözlenir. Miyofasial ağrı sendromu, istirahatte ve hareketle var olan uzamış bölgesel ağrı olarak tanımlanır ve kas içinde gergin bantlar mevcuttur, bunlara tetik nokta denir.

Miyafasial ağrı, fibromiyaljinin lokalize formudur. Fibromiyaljide en etkili tedavi, kişisel tedavi programının oluşturulmasıdır. Hastaların çoğunda uyku bozukluğu olduğu için uyku kalitesinin arttırılması ağrı tedavisinin önemli bir parçasıdır. Antidepresif ilaçlar, manuel terapi, nöral terapi, ağrılı noktaların enjeksiyonu, beslenmenin düzenlenmesi, fizik tedavi ve egzersiz, tedavi yöntemleri arasındadır.

Yorum Yapın