BEL FITIĞI VE TEDAVİSİ

BEL FITIĞI VE TEDAVİSİ
  • Beyin ve Sinir Cerrahisi
  • 21 Kasım, 2019
  • 0

BEL FITIĞI VE TEDAVİSİ

"Bel ağrısı? her on kişiden birinde görülmekte olan bir şikayettir. Bel fıtığına ise bel ağrısı olan her yüz kişiden birinde rastlanmaktadır.

"Bel ağrısı? her on kişiden birinde görülmekte olan bir şikayettir. Bel fıtığına ise bel ağrısı olan her yüz kişiden birinde rastlanmaktadır.

Bel fıtığı; günümüzde azalan bedensel aktiviteler, ağırlaşan çalışma şartları ve strese bağlı olarak ortaya çıkan bir sinir sistemi hastalığıdır. Bel fıtığı genel olarak; ani kontrolsüz hareketlere, ağır kaldırmaya,  uygunsuz eğilmelere, aşırı kiloya bağlı olarak ortaya çıkar. Ağır çalışma şartlarına maruz kalanlarda  veya oturarak çalışanlarda (masa başı  çalışanlar, memurlar, taksi, kamyon veya tır şoförleri, vb.) sıklıkla görülen bir hastalıktır.

Bel fıtığı cinsiyet ayırt etmez. Genel olarak 30 ile 50 yaşları arasında görülmektedir. Genetik olarak, aileden geçen bağ dokusu hastalığı olduğu kabul edilmektedir. Bel fıtığı; gerekli tedavileri yapılmadığı ve önlemleri alınmadığı takdirde ciddi kalıcı rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.  

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur  

Bel fıtığı; omurgalarımız arasında bulunan (omurganın esnekliğini sağlayan) ve „disk? adı verilen kıkırdakların, orijinal yapısı bozulup yerlerinden çıkarak, içinde sinirlerin bulunduğu omurilik kanalına doğru ilerlemesi sonucu oluşur. Belimizden geçen ve bacaklarımıza giden sinirlere (siyatik sinir) yapmış olduğu basınç ile şikayetler oluşur.

Bel Fıtığı Belirtileri

Başlangıçta  „belde ağrı? olarak ortaya çıkar. Gece de olan ve öksürükle artan ağrıdır. Bu ağrı bir süre sonra  hareket imkanını sınırlar. Ağrı daha sonra belde azalıp,  kalça ve bacağa yayılan hale gelir. - Bir veya iki bacağa kalçadan yayılan ağrılar sonucu yürürken ve oturup kalkarken hareketlerin kısıtlanması oluşur. Ayaklarda ve parmaklarda kuvvet kaybı, karıncalanmalar ve uyuşmalar ortaya çıkar. 


-Bel fıtığı; hiçbir önlem alınmamış ve ilerlemiş ise, idrar ve büyük abdesti yapamama ya da tutamama, cinsel iktidarsızlık gibi belirtiler meydana getirebilir. 


Bu ve benzeri belirtiler varsa  hastaneye başvurulmalı ve bir beyin cerrahi tarafından muayenesi yapılmalıdır.

Bel fıtığı teşhisi;

Tanı; çok çabuk ve kolay bir şekilde konulmaktadır. Muayene sonrası çekilen bir MR (Magnetik Rezonans) filmi ile tanı konulur. Teşhis konduktan sonra tedavisi planlanır.  

Bel fıtığı tedavisi;

Genel olarak hastalığın derecesine göre 3 farklı aşamalarda gerçekleşir. Bunlar; ilk olarak ilaç ve istirahat (gerekirse korse) tedavisidir. İkinci aşama; fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Şayet cevap alınamaz ise, son olarak da cerrahi müdahale ile tedavisi gerçekleşir.

Cerrahi yöntemler içinde yıllar sonra gelinen noktada; en uygun olanı mikrocerrahi yöntemi olduğu yaygın kanaattir.(3 cm lik cilt kesisi ve ertesi gün eve taburculuk). Bundan dolayı,  uzman bir doktor kontrolünde teşhisin konulması ve tedavi sürecinin belirlenmesi önemlidir. Bu konuda eğitimi olmayan, hatta sağlıkçı bile olmayan kişilerin uyguladıkları yöntemler tedavide yetersiz oldukları gibi, kalıcı sinir hasarlarına da neden olabilmektedir. 

 Bel Fıtığı Önlem Ve Tedavisi;  

Bel fıtığı günümüzde oldukça çok rastlanılan hastalıklar arasındadır. Bundan dolayı ülkemizin %1?inde görülme gibi oranı vardır. Bel fıtığını; gerekli önlemleri alarak hastalığın önünü kesebilirsiniz. Özellikle yukarıda belirttiğimz; bel fıtığına olanak sağlayan iş kollarında çalışıyorsanız mutlaka önlem almalısınız. Bu önlemleri maddeler halinde açıklayacak olursak: - Çalışma alanınız genel olarak oturarak ya da masa başı çalışıyorsanız bel fıtığı olma riskiniz yüksektir. Bundan dolayı gün içinde çalışırken imkan buldukça kalkarak dolaşmaya çalışın. Bu yürüyüşü her bir saatte bir yerinizden kalkarak  mesafe önemi olmaksızın ufak yürüyüşler yaparak  geri oturabilirsiniz. 


- Bel fıtığı hastalığı diğer bir oluşum nedeni soğuk, nemli ve hava akımına açık ortamlarda bulunan insanlarda gerçekleşme riski yüksektir. Bundan dolayı çalışma ortamınız veya yaşam alanınız soğuk, hava akımlı bir yer ise, kesinlikle bel bölgenizi korumalısınız. Beliniz özellikle arka kısımda bacak ile bel arasını sıcak tutmaya çalışınız.

 
- Bel fıtığı kontrolsüz ağır kaldırmalardan kaynaklanır. Çalışma şartlarınızdan dolayı mecbur iseniz size kesinlikle işi bırakın diyemeyiz. Yük kaldırma işlemlerinizde dikkat ettiğiniz takdirde riski azaltabilirsiniz. Kaldıracağınız yüklü olan malzemeleri yerden alıyorsanız, direk eğilme pozisyonunda almayınız. Hafif oturma şeklinde bir pozisyon alarak kaldırınız. Belinizi ve bacaklarınızı kırarak kaldırınız. Raf veya yüksek yerlere kaldırdığınız ağırlıkları dizecek ve yerleştirecek iseniz, ayaklarınızın altına kesinlikle tabure veya başka yardımcı eşyalar koyarak işleminizi gerçekleştiriniz. 


Tedavi Aşaması:  

Doktorunuz tarafından belirlenir. Bel fıtığının seviyesine göre sırasıyla; İlaç - istirahat fizik tedavi - rehabilitasyon ve  cerrahi tedavi ile gerçekleşir.  İlk olarak ilerlememiş bel fıtıklarında ilaç ve istirahat tedavisi uygulanır. Fizik tedavilerde yaptırılan uygulamalar ile disk adı verilen kıkırdağın taşması sonucu sinirlere yapmış olduğu basıncı minimum seviyeye çekmeye çalışır. Fizik tedavi süreci uzman doktor tarafından belirlenir. Cerrahi tedavi ise; omurlar arasında bulunan taşmış diskin çıkarılması ile gerçekleşir. Bundan dolayı taşan diskin alınması ile sinirlere yaptığı basınç önlenir. Ameliyata ait riskler %1?in altındadır. Belirtmek gerekirse günümüzde bel fıtığı ameliyatında çıkan asılsız dedikodulardan dolayı çoğu kimseler geç kalmaktadırlar. Geciken tedavilerin sonuçları da iyi olamamaktadır. Gereken ameliyat gerçekleşmediği takdirde çok daha ciddi rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalınabilir. 
 

Yorum Yapın