AŞIRI TERLEME SORUNUNA CERRAHİ TEDAVİ

AŞIRI TERLEME SORUNUNA CERRAHİ TEDAVİ
  • Genel Cerrahi

AŞIRI TERLEME SORUNUNA CERRAHİ TEDAVİ

Terleme, vücudun efor, heyecan, korku gibi durumlarında doğal bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkabiliyor.

Ancak bazı insanlarda vücudun terleme mekanizması ortada hiçbir neden yokken fazladan çalışabiliyor ve bu da kişinin normalden daha fazla terlemesine yol açıyor. Genellikle pek dikkate alınmayan bu durum, bazı hastalıkların habercisi de olabiliyor.
Doğal nedenlerle oluşan fizyolojik terlemeden farklı olarak, ortam veya oda ısısından bağımsız, bir anda alında, yüzde,  ellerde, koltuk altında ve ayaklarda oluşan aşırı terleme kişinin yaşam kalitesini büyük oranda düşürmektedir. Utanma hissi, kaygı, stres, motivasyon bozukluğu gibi ciddi sosyal sıkıntılara neden olan bu hastalık, ruh sağlığını da olumsuz etkiler.
Aşırı terleme şikayetinin nedeni tam olarak bilinememekle birlikte bazı hastalıklardan dolayı da ortaya çıktığı bilinmektedir. Sinir sistemiyle ilgili bir rahatsızlıktan kaynaklanan primerhiperhidrozsiz genellikle tüm aile fertlerinde görülebilir. Tiroit bezinin aşırı çalışması, gut hastalığı, romatoidartrit, tüberküloz, diyabet ve metabolik hastalıklar gibi nedenlerden dolayı da terleme görülebilir.
Aşırı terlemenin tedavisi, nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Terlemeye neden olabilecek hastalıklara yönelik tetkikler yapılmalı ve altta yatan bir rahatsızlık varsa belirlenmelidir. Belirlenen nedene göre tedavi seçenekleri uygulanmalıdır. Nedeni belli olmayan aşırı terleme tedavisinde cerrahi uygulanabilir. Medikal ve cerrahi tedavinin yanı sıra farklı yöntemler de tedavide kullanılabilir.

Yorum Yapın