KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI
  • Kulak Burun Boğaz (KBB)

KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI

Hastanemizde KBB hastalıkları tıbbi ( ilaç ) veya cerrahi olarak başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Poliklinikte ameliyathanemiz son teknoloji ile donatılmıştır. Bütün muayenelerimiz hastanın da kendisi görecek şekilde endoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Bu hastalıklardan bazılarının tedavileri hastanemizin web sitesinde anlatılmaktadır.
TONSİL VE ADENOİD (Bademcikler ve geniz eti)
Boğazda dilin arka iki yanı ve üst kısmında vücudu enfeksiyondan koruma sistemiyle ilgili dokulardır. Bunun yanında bu dokular sık iltihaplandığı veya büyüdüğü zaman vücuda fayda yerine zararlı olurlar. Uykuda horlama, ağzı açık uyuma, ağzından su gelmesi, iştahsızlık, gelişme geriliği gibi birçok durumlara yol açar. Halk arasında ‘’büyüdükçe bunlar düzelir, küçülür’’ algısı da doğru değildir. Tedavi edilemeyen hastalıklarda bu süre içinde eklem, kalp, böbrekte kalıcı hasar oluşturabilir. Bu bakımdan sık iltihaplanan, ateşli havale ve uykuda nefes alma zorluğu olan çocuklarda cerrahi tedavi gerekir. Ayrıca bu çocuklarda işitme kayıpları ve yüzde deformasyon oluşturur. Bütün bunların oluşmasına fırsat vermeden cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Bu uygulama bademciklerin ve geniz etinin alınmasıdır.
Bu ameliyatlar 2.5 yaşını bitiren çocuklarda eğer başka ameliyatına engel bir durumu yoksa yapılabilir. Olabilir. Kanama riskine karşı bahar ve kış aylarında önerilir. Bazen kanama ve ağrılar olabilir. Ameliyat sonrası bölgede bulunan diğer lenfadetik dokular vücudun bağışıklık sistemini ( koruyucu) görevini üzerine alır. Bu dokuların enfeksiyonu sıklıkla virüslerden ve %30 kadarı A grubu beta hemolitik streptokoklar tarafından oluşur. Bu enfeksiyonlar tedavi ile geçmesine rağmen romatizmal hastalarda kalp haslığı eklem romatizması böbrek tutulması %2 ila %3 civarında oluşur. Genellikle bahar aylarında sıklıkla görülür. 24 saat bulaşıcılık dönemi vardır. Bu dönemde okula gönderilmemeli ve diğer çocuklarla teması önlenmelidir. Boğaz kültürü önemlidir, ancak her zaman doğru sonuç vermez. Alerjisi olmayanlarda penisilin grubu ilaçlarla tedavi edilir.
BURUN KEMİK EĞRİLİĞİ (Septum deviasyonu)
Burun içinde her iki burun deliği ortasında bulunan bölmeye septum denir. Önde kıkırdak, arkada kemik yapıdan oluşur. Burnun bir tarafa eğilmesine deviasyon ismi verilir. Doğuştan itibaren oluşabilir. Ekseri Travma ile oluşur. Yanlarında konka denilen burun yan etleri vardır. Normalde insan burnu ile vücuda hava alır. Bu havayı ısıtır, nemlendirir, toz vs. gibi şeyleri temizleyerek akciğere gönderir. Burun kemiği ve yan etlerinin büyümesine bağlı tıkanmada; burun tıkanıklığı, kanama, sık tekrarlayan akıntı, horlama, uykuda nefes durması gibi şikâyetler oluşur. Yaşam kalitesini düşürür, gün boyu yorgunluk uyku hali ağız kuruluğu ve ağız kokusu, aşırı kilo alma olur. Bu rahatsızlar nedeniyle kalp akciğer fazla çalışarak ileride stend takılma ve ya bypass ameliyatlarına sebep olur. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Herhangi bir iz söz konusu değildir. Ameliyat içine eğrili tespit için destek amaçlı yumuşak sünger veya silikon tampon konulur. 2-3 gün içerisinde çıkarılır.
UYKU APNESİ
Horlama, akciğere giden havanın yumuşak damağı titreştirmesiyle oluşur. Uyku esnasında solunumun 10 sn. ve daha fazla kesilmesine uyku apnesi denir. Bu hastalarda gündüz aşırı yorgunluk, uyku hali, baş ağrısı huzursuzluk görülür. Burun içi tıkanık, küçük dilin büyük uzun olması, dil kökünün ağız içini Daraltmasıyla oluşur. Horlama kalp yetmezliği, hipertansiyon, ani ölümler, sık kaza yapma, kilo almaya sebep olur. Çocuklar da aşırı büyük geniz eti ve bademcikler buna sebep olur. Endoskopik muayene uyku testi ile tanınır. Solunum yolunda oluşan negatif basıncı engellemek için burundan devamlı pozitif basınç veren cihazlarla tedavi edilir. Öncesi ise yumuşak damak yukarı çekilir, küçük dil çeşitli enstrümanlarla kısaltılır. Burun içi eğrilik düzeltilir, şişlikler küçültülür.
BAŞ DÖNMESİ
Vertigo hastanın etrafı veya kendinin döndüğü, uzun veya kısa sürede beraberinde işitme azlığı, bulantı, kusma, kulak çınlaması, gürültüden rahatsızlık hissinin olduğu veya bir kısmının olmadığı şikâyetler kompleksine verilen isimdir. Hastalık şikâyeti beyin menşeili veya iç kulak menşeilidir.
Etrafın dönmesi iç kulak kaynaklı, kendinin dönmesi beyin menşeilidir. İç kulakta ki salyangoz yapı denge ve işitme organıdır. İç kulakta bu bölgeye giden kan damalarında daralma, basınç yüksekliği, virüs enfeksiyonları, stres ve bu bölge tümörleri vertigo dediğimiz şikâyet kompleksine sebep olur.
Hastalık şikâyetlerde neleri içerdiğine, nasıl olduğuna göre; menier, bening paroksizmal pozisyonel vertigo, vestibular nörinitus gibi isimler alır. Bunların ayırım ve tedavileri farklıdır.
Menierde iç kulaktaki dolaşım halindeki sıvının basıncın artması söz konusudur. Burada ya sıvı yapımı artmış veya yollarda tıkanma ile sıvının genel dolaşıma katılması önlenmiştir.
İşitme azlığı, baş dönmesi, çınlama ile sesten rahatsız olma, kulakta dolgunluk vardır. Ekseri tıbbi tedavi ve değişik zaman içinde ilaçla düzelir. Bazen hospitalize etmek gerekir. Değişik boyutta bulantı kusma vardır.
Bening paroksismal pozisyonel vertigoda (BPPV); Baş dönmesi, bulantı, saniyeler içinde olup geçer. İç kulakta kristal dediğimiz oluşumların yer değiştirmesiyle olur. Özel baş hareketleri ile (ebley) manevrası düzelir. Tedavi özel ilaçlarla desteklenir.
Vestibular nörinitus denge sinirinin iltihabı ile olur. Dönme uzun süreli ve fazladır. Semptomatik olarak tedavi edilir.
Çınlama, vertigo kompleksinin içinde olabildiği gibi sadece orta kulak enfeksiyonun bu bölgede damarsal anevrizmalar, sinir ucu tümörleri, kan basıncında artma sonucu işitme sinirinin irritasyonundan da olur.
Yüksek ani gürültü, gençlerin yüksek sesle müzik dinlemesinden, gürültülü ortamda çalışmaktan da olabilir. Bilinen sebep ortadan kaldırıldığı zaman çınlamada düzelme veya azalma olur.
Tek taraflı çınlamada iç kulakta bir tümör varlığını ekarte etmek için iç kulağın MR incelemesi yapılmalıdır. İç kulak basıncını düşüren ve damar genişletici ilaçlar tedavi maksadı ile verilir. Tinnitusu maskeleyici cihazlar hastaları rahatlatabilir.

Yorum Yapın